25 %

Frankenstein


Frankenstein bizlere, bu dünyaya ait olmayan, insanlar tarafından reddedilip sevgiden yoksun bırakılınca şiddete sarılan kimsesiz bir varlığın portresini sunar.

Ancak yaratıcısı Dr. Victor Frankenstein, bilimsel kibrinin, Tanrı’nın yerine geçme arzusunun, kadının rolüne soyunmak ve canlı bir varlık “doğurmak” istemesinin bedelini ödeyecektir. Ucube ve yaratıcısının Mont Blanc’ın gölgesinde karşı karşıya gelmeleri ve kutbun ıssız, vahşi arazilerinde birbirlerini kovalamaları, bir karabasanın sarsıcı etkisi içinde aktarılır. Mary Shelley, Frankenstein’ı tamamladığında hamileydi, daha önce bir çocuğunu bebek yaşta ölüme teslim etmişti ve yine hastalıklı bir bebek olan küçük oğluna annelik etmekteydi. Shelley, kendi duygularının derinliklerinden çekip çıkardığı bir duyarlıkla yorgun Gotik dehşete yepyeni bir soluk kazandırmış, bu sürükleyici ve tüyler ürpertici klasiği yaratmıştır.

Bu kitapta yer alan metin, 1818’de yayımlanan orijinal baskıya aittir. Kitapta ayrıca, Mary Shelley’nin yaşamının ve zamanın olaylarının bir kronolojisini, kapsamlı bir giriş bölümü ve Mary Shelley üzerine yapılmış eleştirilerden bir derleme bulacaksınız.

Kategoriler:
Paylaş:

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Frankenstein” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Yazar

Çeviren

Dil

Baskı Tarihi

Şubat, 2009

Baskı Sayısı

4. Basım

Sayfa Sayısı

300

Yayınevi

ISBN

975-571-046-9

Barkod

9789755710464