25 %

Fikirler ve Tercihler


Albert Einstein bilimsel çalışmalarıyla dünya tarihine geçmiş bir bilim insanıdır. Bilimsel başarılarının dışında toplumsal konulara ilişkin çok sayıda yazı, mektup ve konuşmaları bulunmaktadır. Aslında her bilim insanının sahip olması gereken toplumsal duyarlılık ve sorunlara bilimsel çözümler öneren bir bakış açısı Einstein’da oldukça gelişkin bir şekilde görülür.

Bu gelişkinlik kendi sosyal konumundan o günkü dünyanın durumuna değin bir çok sebebe bağlanabilir. Ancak Einstein’ın toplumsal konulardaki bakış açısı önemine rağmen genellikle arka plana itilmiştir. Bu kitapta dünya barışı, Nazizm, sosyalizm ve Yahudilik gibi pek çok konuda yaptığı konuşmaların, yazdığı makale, mektup gibi belgelerin belirli bir düzen içerisinde bir araya getirilmiş hâlini bulacaksınız.

Einstein’ın fikirlerinin hâlâ ne kadar önem taşıdığını, bu fikirlerden yola çıkarak yaptığı pratik tercihlerin doğruluğunu sorgulayabilirsiniz. Her bilim insanının taşıması gereken duyarlılığı ve toplumsal bilinci göstermesi açısından da son derece önemli bir kitap.

Kategoriler:
Paylaş:

Değerlendirmeler

Henüz değerlendirme yapılmadı.

“Fikirler ve Tercihler” için yorum yapan ilk kişi siz olun

Yazar

Çeviren

Dil

Baskı Tarihi

Kasım, 1999

Baskı Sayısı

1. Basım

Sayfa Sayısı

224

Yayınevi

ISBN

975-571-085-X

Barkod

9789755710853